Aktivisté Greenpeace pronikli do jaderné elektrárny ve Francii, bez problémů překonali trojí bezpečnostní pásmo a na reaktoru rozvinuli transparent. A naskýtá se otázka, zda by totéž dokázali případní teroristé.
Jaderná elektrárna je v městečku Nogent-sur-Seine, tedy nad Seinou, Seina dál po 90 km teče Paříží a po 280 km vtéká u Le Havre do Atlantiku. Pokud by nastal jaderný problém, čistilo by se tedy asi 300 km koryta Seiny.
Jaderné elektrárny, údajně bezpečné proti leteckému útoku, proti podobnému útoku, jako byl 09.11. v New Yorku, bezpečné nejsou a nemohou být, fyzikální zákony jsou jasné, vytvořit kryt reaktoru, který by odolal pádu 300 tun těžkého letadla z výšky až 10 km neumíme vyrobit a ochránit stíhačkami okolí reaktoru také ne. Jak technicky, tak i politicky, není možné sestřelovat každé letadlo, které má třeba porouchanou komunikaci, to dokázali jen Rusové. Aby byl reaktory bezpečné proti pádu letadla, to by musely být reaktory aspoň 30 metrů pod zemí. A proč tam nejsou? Protože tím by se staly neekonomické. A že by byly odolné proti nějaké střele či bombě, to také ani náhodou.
Také je možné navrhnout levnější provoz jaderné elektrárny. Postavit jí přímo na břehu v Paříži či u nás v Praze před Trojou, ušetřilo by se za dálková vedení a snížily by se tím ztráty na vedení.
Když by se nějak zničila obyčejná elektrárna, je možné ihned nastoupit a stavět znovu. Když se zničí jaderná elektrárna, jak bude dlouho trvat, než se bude moci začít s opravou a co se udělá s jaderným odpadem? Odpověď je jasné, zamoření odstranit neumíme, umíme ho jen předávat dalším generacím ve víře, že budou chytřejší, my ho umíme jen zakopávat nebo ho ředit a posílat po řece do oceánů, chudáci řeky a oceán.
A trochu současného francouzského impresionismu, „Jaderná elektrárna Nogent-sur-Seine“
Leave a Reply